PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشیسوپراکسید دیسموتاز SOD

سوپراکسید دیسموتاز SOD


سمیت گونه های فعال اکسیژن (
ROS=Reactive Oxygen Species) از عوامل اصلی دخیل در سرطان، پیری، بیماری های قلبی، آسیب های سلولیکبد و سایر اندام ها می باشد. یکی از مهم ترین مکانیسم های آنتی اکسیدانی بدن در برابر حمله ی گونه های فعال اکسیژن، حضور و فعالیت آنزیم سوپراکسید دیسموتاز(SOD) است.

 

آنزیم های سوپراکسید دیسموتاز (EC 1.15.1.1) آنزیم هایی هستند که واکنش دیسموتاسیون آنیون سوپراکسید (O2-) به اکسیژن و پراکسید هیدروژن را کاتالیز می کنند. دیسموتاسیون نوع خاصی از واکنش های ردوکس است که درآن یک گونه همزمان، اکسیده و کاهیده شده و دو محصول متفاوت ایجاد می کند.

بنابراین، سوپراکسید دیسموتازها، آنتی اکسیدان های دفاعی مهمی تقریبا در تمامی سلول ها هستند. آنزیم های سوپراکسید دیسموتازمتالوپروتئین هستند و دارای چندین فرم رایج می باشند. بر اساس کوفاکتور فلزی، سه خانواده ی بزرگ سوپراکسید دیسموتاز وجود دارد: نوع Cu/Zn که هم به مس و هم به روی متصل است، نوع Fe یا Mn که به آهن یا منگنز متصل می باشد و نوع Ni که به نیکل متصل است. نوع Cu/Zn اغلب در یوکاریوت ها، نوع آهن یا منگنز در پروکاریوت ها و میتوکندری، و نوع نیکل نیز در پروکاریوت ها یافت شده است.

سوپراکسید دیسموتاز به طور گسترده در گیاهان و حیوانات یافت می شود. این آنزیم غلظت بالایی در مغز، کبد، قلب، اریتروسیت ها و کلیه دارد. در انسان سه فرم سوپراکسید دیسموتاز دیده می شود: SOD1 در سیتوپلاسم که از نوع Cu/Zn می باشد، SOD2 در میتوکندری که حاوی منگنز است و SOD3 که خارج سلولی است و در فضای بینابینی بافت ها و همچنین در مایعات خارج سلولی مانند پلاسما، لنف و مایع سینوویال وجود دارد و از نوع Cu/Zn می باشد. واکنش سوپراکسید دیسموتاز بینهایت سریع است و دارای عدد تبدیل M-1sec-1 109می باشد. حضور مقدار کافی از آنزیم در سلول ها و بافت ها، غلظت آنیون سوپراکسید را در سطح بسیار پایین نگه می دارد. فعالیت سوپراکسید دیسموتاز (SOD) حاضر در سلول و محیط های خارج سلولی، برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با استرس اکسیداتیو، حیاتی است. جهش زایی در SOD تقریبا در 20 درصد نمونه های amyotrophic lateral sclerosis(ALS) مشاهده شده است. آنزیم SOD برای جلوگیری از سایر اختلالات نورو دژنراتیو مانند بیماری های آلزایمر، پارکینسون و هانتینگتون نیز اهمیت دارد.

کیت سنجش سوپراکسید دیسموتاز محصول شرکت ZellBio آلمان روشی ساده، تکرارپذیر و استاندارد رابرای اندازه گیری فعالیت سوپراکسید دیسموتاز در نمونه های بیولوژیکی مانند سرم، پلاسما، بافت هموژنه و لیزات سلولی فراهم می کند. تعیین فعالیت SOD با روش رنگ سنجی و در طول موج  nm420 انجام می شود. با توجه به اهمیت عملکرد آنزیم سوپراکسید دیسموتاز در فعالیت آنتی اکسیدانی بدن و نقش آن در بیماری های مرتبط با استرس اکسیداتیو، نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتر همچنان احساس می شود. در دهه اخیر بررسی فعالیت سوپراکسید دیسموتاز در مقالاتی با موضوعات ذیل در مجلات پزشکی منتشر شده است.

 

اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز  و آتروفی عضلات اسکلتی،

پلی مورفیسم های ژنتیکی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و سرطان پروستات، 

سرطان تخمدان و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و داروهای ضد سرطان،

افسردگی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و پرفشاری خون،

آلزایمر و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز  و پارکینسون،

آسیب های کلیوی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و بیماری های حاد و مزمن کلیوی در کودکان،

درماتیت آتوپیک و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و فرایند پیری،

استئاتو هپاتیت غیرالکلی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و سلول های پیش ساز اندوتلیال انسانی،

تحمل استرس نمکی در گیاهان و سوپراکسید دیسموتاز ،

سوپراکسید دیسموتاز و آسم،

     اسکیزوفرنی و سوپراکسید دیسموتاز،

سوپراکسید دیسموتاز و دیابت،

 

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید                         22872815-22872816

www.padginteb.com     www.padginteb.ir      

14488 بازدید آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 شهریور 1393 ساعت 19:03

About the author

شرکت تامین مواد مورد نیاز در آزمایشات تشخیصی

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today149
Yesterday385
This week1322
This month6139
Total289052

  • IP: 54.80.188.87

Who Is Online

6
Online

پنج شنبه, 26 مهر 1397 11:57

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16