PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالاتآنزیم پاراکسوناز(PON)

آنزیم پاراکسوناز(PON)

آنزیم پاراکسوناز(PON)

خانواده ی پاراکسونازها در انسان شامل ژن های PON1، PON2 و PON3 می باشد.این ژن ها روی بازوی بلند کروموزوم 7 قرار دارند و از نظر ساختاری مشابه یکدیگرند. بین توالی نوکلئوتیدی این سه ژن حدود 70% و بین توالی آمینو اسیدی آن ها حدود 60% تطابق وجود دارد. هر سه ژن PON1، PON2 و PON3 دارای 9 اگزون هستند اما PON1 یک کدون اضافی در موقعیت 106 (لیزین) در اگزون 4 دارد که در PON2 و PON3 وجود ندارد

 

از نقطه نظر تکاملی و بر اساس هومولوژی ساختاری،PON2  قدیمی ترین عضو این خانواده ی ژنی است و متعاقب آن PON3 و سپس PON1 به وجود آمده است. مولکول  mRNAآنزیم PON1 در کبد بیان می شود. در حالی که mRNA آنزیم PON3 عمدتا در کبد و به میزان کمتر در کلیه بیان می گردد. برخلاف PON1 و PON3، مولکول mRNA آنزیم PON2 در بافت های مختلفی از جمله کلیه، کبد، ریه، روده ی کوچک، جفت، طحال، معده، بیضه، در سلول های دیواره ی رگ شامل سلول اندوتلیال، سلول ماهیچه ی صاف و ماکروفاژها بیان می شود.

آنزیم PON1 یک پروتئین گلیکوزیله است که دارای 354 واحد اسیدآمینه و جرم مولکولی 47-43 کیلو دالتون می باشد. این آنزیم در کبد سنتز می شود، سپس به پلاسمای خون ترشح می گردد و عمدتا به HDL  متصل است. مقدار کمی از PON1 در اتصال با VLDL و شیلومیکرون ها نیز یافت شده است.

آنزیم PON1 دارای خاصیت ارگانوفسفاتازی، آریل استرازی و لاکتونازی می باشد و انواع مختلفی از سوبستراها را هیدرولیز می کند. این آنزیم متابولیت های سمًی حشره کش های ارگانو فسفات را هیدرولیز می کند. همچنین عوامل اعصاب (nerve agents) مانند sarin  و soman  ، استرهای آروماتیک و لاکتون های مختلف آروماتیک و  آلیفاتیک و کربنات های حلقوی را هیدرولیز می نماید. علاوه بر این در متابولیسم بعضی از داروها که دارای لاکتون و کربنات های حلقوی هستند نیز شرکت می کند. پاراکسوناز1 دارای فعالیت آنتی آتروژنیک است و HDL و LDL را از اکسیداسیون حفظ می کند و به صورت بیولوژیکی لیپیدهای اکسید شده ی فعال روی لیپوپروتئین ها و درون سلول های شریانی را تخریب می نماید. هنوز سوبسترای اندوژن و مکانیزم های فعالیت آنتی آتروژنیک این آنزیم به طور کامل شناخته نشده است. ارتباط PON1 با HDL برای پایداری و حفظ فعالیت سرمی طبیعی آن لازم است.مولکول HDL پذیرنده ی فیزیولوژیک مناسبی است که ترشح آنزیم را تحریک و محیط آمفی پاتیکی را جهت حفاظت از آنزیم فراهم می نماید. ممکن است این محیط برای تعامل PON1 با سوبستراها نیز مورد نیاز باشد.

فعالیت PON1 و غلظت سرمی آن تنوع زیادی را بین افراد مختلف نشان می دهد.غلظت PON1 تا 13 برابر و فعالیت آن تا 40 برابر متغیر است. فاکتورهای ژنتیکی مختلف، پلی مورفیسم در پروموتر و ناحیه ی کد کننده ی ژن PON1 به همراه فاکتورهای غیر ژنتیکی روی غلظت و فعالیت PON1 اثرگذار هستند. رژیم غذایی غنی از چربی غیر اشباع ترانس و غذاهای پرچرب که حاوی لیپیدهای اکسید شده ی بالایی هستند، فعالیت PON1 را کاهش می دهند.اولئیک اسید موجود در روغن زیتون فعالیت PON1 را افزایش می دهد. مصرف آب انار غنی شده با پلی فنول ها و سایر آنتی اکسیدان ها فعالیت PON1 را افزایش می دهد. فعالیت و غلظت سرمی PON1 در افراد سیگاری کمتر از افراد غیر سیگاری است. کسانی که مصرف سیگار را ترک کرده اند فعالیت و غلظتی مشابه افراد غیر سیگاری دارند که اثر برگشت پذیر سیگار روی PON1 را نشان می دهد. ورزش منظم اثر سیگار روی PON1 را کاهش می دهد. افزایش سن نیز روی فعالیت PON1 اثر دارد.فعالیت سرمی این آنزیم بعد از تولد بسیار پایین است، سپس مقدار آن بالا می رود و بین 6 تا 15 ماهگی به همان مقدار موجود در بزرگسالان می رسد. بعد از این زمان فعالیت PON1 نسبتا در طول حیات ثابت است اما کاهش چشمگیر فعالیت آنزیم در افراد مسن مشاهده شده است.

برخلاف پاراکسوناز 1، آنزیم های پاراکسوناز 2 و 3  فعالیت پاراکسونازی و آریل استرازی بسیار محدود دارند و بیشتر دارای نقش آنتی اکسیدانی هستند. پاراکسوناز 2 یک آنزیم درون سلولی است و ویژگی های آنتی اکسیدانی آن، استرس اکسیداتیو داخل سلولی را کاهش می دهد و از اکسیداسیون LDL که به واسطه ی سلول انجام می شود جلوگیری می کند. پاراکسوناز 3 ابتدا در کبد سنتز می شود و در سرم در سطحی بسیار کمتر از PON1، با HDL ارتباط دارد.

با توجه به اینکه موقعیت های فیزیولوژیک و پاتولوژیک مختلفی روی غلظت و فعالیت آنزیم پاراکسوناز تاثیر گذارند، مطالعات و تحقیقات زیادی روی این آنزیم انجام می شود.

کیت سنجش فعالیت آنزیم پاراکسوناز محصول شرکت ZellBio آلمانروشی ساده، تکرارپذیر و استاندارد رابرای اندازه گیری فعالیت این آنزیم در نمونه های بیولوژیکی مانند سرم، پلاسما، مایع سیمن، بافت هموژنه و لیزات سلولی فراهم می کند. این سنجش بر اساس روش کالریمتری و در طول موج 412 نانومتر انجام می شود.

در دهه ی اخیر سنجش فعالیت آنزیم پاراکسوناز در مقالاتی با موضوعات ذیل در مجلات پزشکی منتشر شده است:

پاراکسوناز و بیماری عروق کرونر

پاراکسوناز و آترواسکلروز

پاراکسوناز و سکته ی قلبی

نارسایی مزمن کلیوی و پاراکسوناز

نارسایی مزمن کبدی و پاراکسوناز

پاراکسوناز و مصرف ویتامین های C و E

دیابت تیپ 1 و پاراکسوناز

دیابت تیپ 2 و پاراکسوناز

پاراکسوناز و مصرف سیگار

هایپرلیپیدمی و پاراکسوناز

هایپرکلسترولمی خانوادگی و پاراکسوناز

پاراکسوناز و اورمی

آرتریت های روماتوئید و پاراکسوناز

پاراکسوناز و هایپرتیروئیدیسم

آلزایمر و پاراکسوناز

ژنتیک و پاراکسوناز

پاراکسوناز و رژیم غذایی

شیوه ی زندگی (lifestyle) و پاراکسوناز

پاراکسوناز و سندرم متابولیک

اوتیسم و پاراکسوناز

البته در بسیاری از مداخلات تغذیه ایی، مداخلات دارویی و مداخلات فعالیت بدنی، فعالیت پاراکسوناز بین گروه مورد و شاهد و یا در زمان قبل و بعد از مداخله مورد سنجش قرار گرفته است.

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید      این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22872816-22872815


5689 بازدید آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 آبان 1397 15:33

آمار بازدیدکنندگان

Today487
Yesterday610
This week487
This month13452
Total434134

دوشنبه, 31 تیر 1398 18:25
                 

با ما در تماس باشید

تهران خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان خیابان خواجه عبدالله انصاری خیابان ابوذرغفاری شمالی پلاک 60 طبقه 4 واحد 16، شرکت پادگین طب 

 

 شماره تلفن:   16-02122872815

شماره فکس:       22849050-021

شماره همراه:          09120039703

 

 

موقعیت مکانی