PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشیآماده سازی بافر فسفات (Phosphate Buffer Solution Preparation)

آماده سازی بافر فسفات (Phosphate Buffer Solution Preparation)

آماده سازی بافر فسفات (Phosphate Buffer Solution Preparation)
محلول نمکی فسفات یا PBS (Phosphate buffered saline) یک محلول بافری است که در تحقیقات زیستی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. PBS یک محلول نمکی با پایه ی آبی و متشکل از کلرید سدیم، سدیم فسفات، کلرید پتاسیم و پتاسیم فسفات است. این محلول بافری به ثابت ماندن مقادیر pH کمک می‌کند. فشـار اسمـزی و غلظت‌های یونی موجود در محلول PBS با فشـار اسمـزی و غلظت‌های یونی در بدن انسان یکسان است. این محلول به علت ایزوتونیک بودن و نداشتن اثرات سمی بر روی سلول ها، کاربردهای بسیاری دارد.

از موارد عمده ی استفاده از PBS می‌توان به کاربرد آن در رقیق کردن مواد، حلال برای مولکول های زیستی که به صورت پودر هستند، شستن ظروف محیط کشت، شستشوی سلول ها در کشت سلول و به عنوان بافر شستشو در آزمایش های الایزا اشاره کرد. ازPBS به همراه EDTA برای جدا کردن اتصال سلول‌ها از فلاسک کشت نیز استفاده می شود. این محلول همچنین در طیف سنجی پروتئین ها می تواند به عنوان محلولی جهت صفر کردن دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.روش‌های متفاوتی برای تهیه ی PBS وجود دارد. در برخی از فرمول ها از پتاسیم استفاده نشده است درحالی که در برخی دیگر کلسیم یا منیزیوم وجود دارد. معمولا PBS حاوی مؤلفه های زیر بوده و به شرح ذیل تهیه می شود:
برای تهیه ی یک لیتر محلول PBS، مقادیر 8 گرم NaCl، 2/0 گرم KCl، 42/1 گرم Na2HPO4 و 24/0 گرم KH2PO4 را به طور کامل در 800 میلی لیتر آب مقطر حل کرده pH آن را توسط HCl به اندازه ی 4/7 تنظیم کرده و حجم نهایی آن را به یک لیتر برسانید، جهت فلتر کردن ناخالصی ها آن را از کاغذ صافی رد کنید. اگر محلول مورد نظر، در کشـت سلـولی یا به عنوان حلال دارو جهت تزریق به مدل های حیوانی مورد استـفاده قرار خواهد گرفت، محلول را به دو قسـمت مسـاوی تقـسیم کرده و به وسیله ی اتوکلاو، تحت شرایط۲۰ دقیقه و ۱۲۱ درجه سلسیوس ضدعفونی نمائید. ساده ترین راه برای تهیه ی بافرPBS استفاده از قرص های آماده است. فرمول این قرص‌ها به گونه ای است که بتوان محلول آماده برای استفاده را طی انحلال قرص در مقدار معینی آب مقطر تهیه کرد. این قرص برای حجم‌های استاندارد 100، 200، 500، و ۱۰۰۰ میلی لیتر موجود می باشد. جهت ممانعت از رشد باکتری ها و قارچ ها، بهتر است PBS را در دمای یخچال نگهداری کنید. محلول غلیظ اولیه ممکن است در دمای یخچال ته نشین شود، بنابراین توصیه می شود PBS قبل از استفاده در دمای اتاق نگهداری شده و پس از رفع کامل رسوب، مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

بخش علمی شرکت پادگین طب
(مرکز تحقیقات، مشاوره، تولید، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
22872816- 22872815

1563 بازدید

About the author

شرکت تامین مواد مورد نیاز در آزمایشات تشخیصی

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today148
Yesterday670
This week1468
This month5761
Total299593

  • IP: 2.183.98.46

Who Is Online

4
Online

چهارشنبه, 23 آبان 1397 07:27

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16