PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

HomeمقالاتویتامینVitamin D)D)

ویتامینVitamin D)D)

ویتامینVitamin D)D)

ویتامین D یا کلسیفرول (25-Hydroxy Vitamin D یا 25(OH) Vitamin D)، از ویتامین­های محلول در چربی و ضروری برای بدن جهت کنترل تعادل کلسیم و فسفر برای رشد و استحکام استخوان­ها می­باشد.

اشکال مختلفی برای این ویتامبن وجود دارد. دو شکل اصلی عبارتند از ویتامین D2 یا ارگوکلسیفرول و ویتامین D3 یا کوله کلسیفرول. که سخن از ویتامین D به میان می­آید منظور، هر یک از این دو شکل می­تواند باشد و به طور کلی هر دو شکل، کلسیفرول نامیده می­شوند. ویتامین D2 در سال 1931 به لحاظ شیمیایی شناسایی شد. تفاوت ساختاری میان ویتامین D2 و D3 در زنجیره­ی جانبی ویتامین D2 است که شامل پیوند دوگانه بین کربن­های 22 و 23 و یک گروه متیل روی کربن 24 است. ویتامین D در حالت فعال اثرات زیستی خود را از طریق اتصال به گیرنده­های ویتامین D موجود در هسته­ی سلول­های هدف، اعمال می­کند. اتصال کلسیتریول به گیرنده­های ویتامین D، این امکان را فراهم می­آورد که این گیرنده­ها به عنوان عوامل رونویسی جهت بیان ژن­های مربوط به پروتئین­های ناقل دخیل در جذب کلسیم در روده، عمل کنند. گیرنده­های ویتامین D به ابرخانواده گیرنده­های هسته­ای از گیرنده­های هورمون­های تیروئید/استروئیدی تعلق دارند و به طور قابل توجهی در اندام­هایی مانند مغز، قلب، پوست، گنادها، پروستات و پستان بیان می­شوند. یک رژیم غذایی با فقر ویتامین D همراه با عدم قرارگیری در معرض نور خورشید منجر به پوکی و نرمی استخوان می­شود. کمبود ویتامین D مسئله­ای جهانی و شایع در میان کودکان و بزرگسالان است و منجر به تخریب بافت استخوان و اختلالاتی مانند ریکتز، استئومالاسی و مشکلات پوستی می­گردد، زیرا در این صورت جذب روده­ای کلسیم به 15 درصد کاهش یافته و بدن برای جبران کمبود کلسیم، استخوان­ها را هضم می­نماید. در صورت کافی بودن ویتامین D جذب روده­ای کلسیم 60 تا 80 درصد می­باشد. در سال­های اخیر مطالعات مختلف حاکی از ارتباط قوی میان کمبود این ویتامین و افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان­ها از جمله سرطان کلون هستند. همچنین این ویتامین نقش بسیار مهمی را در فعالیت سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی دارد. کمبود این ویتامین همچنین با بیماری سندرم روده تحریک پذیر در ارتباط است. بر اساس مطالعات انجام شده تقریبا یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود شدید یا متوسط ویتامین D هستند. تقریبا 40 تا 100 درصد مردان و زنان مسن اروپایی و آمریکایی دچار کمبود ویتامین می­باشند. همچنین بیش از 50 درصد از زنان یائسه­ی تحت درمان به دلیل پوکی استخوان، مقادیر ناکافی از این ویتامین را دریافت می­کنند. کاهش سنتز در پوست، کاهش زیست دستیابی، افزایش متابولیسم، تغذیه با شیر مادر، نارسایی کبدی، افزایش دفع ادراري، اختلالات ارثی مانند بیماري ریکتز ناشی از کمبود کاذب ویتامینD ، ریکتز ناشی از مقاومت به ویتامین D و استئومالاسی ناشی از تومور از دلایل مهم کمبود ویتامین D هستند.

کیت الایزا جهت سنجش ویتامین D در انسان، محصول کمپانی ZellBio، یک روش ایمنی­سنجی (Immunoassay) مبتنی بر الایزای رقابتی است که در آن رقابت برای دستیابی به تعداد محدودی از آنتی­بادی­های متصل به چاهک­های میکروپلیت میان ویتامین D موجود در استانداردها و نیز ویتامین D موجود در نمونه­ی مجهول (نمونه­های انسانی شامل سرم، پلاسما، محیط کشت سلولی، سلول­های لیز شده و سایر مایعات زیستی) با ویتامین D متصل به آنزیم اتفاق می­افتد. در نهایت، مقدار ویتامین D با اندازه­گیری جذب نوری محلول به دست آمده در طول موج 450 نانومتر تعیین می­گردد. این روش هر دو نوع ویتامین D2 و D3 را اندازه­گیری می­کند. ایمنی بالا، حساسیت، ویژگی و دقت بالا از مزایای مهم این روش است. محدوده تشخیص این کیت حدود ng/ml 150-5/2 و حساسیت یا حد تشخیص آن در حد ng/ml 67/0 است.

 

 

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، تولید، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22872816- 22872815

2021 بازدید آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 اسفند 1397 12:44

آمار بازدیدکنندگان

Today109
Yesterday676
This week2674
This month11017
Total867068

جمعه, 03 ارديبهشت 1400 05:48
                 

با ما در تماس باشید

تهران خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان خیابان خواجه عبدالله انصاری خیابان ابوذرغفاری شمالی پلاک 60 طبقه 4 واحد 16، شرکت پادگین طب 

 

 شماره تلفن:     16-02122872815

شماره فکس:         22849050-021

تلگرام - واتساپ:    09022872815

 

 

موقعیت مکانی