PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشیروش هاي سنجش ايمني(1)

روش هاي سنجش ايمني(1)

امروزه روش هاي سنجش ايمني يکي از موضوعات مهم پژوهشي محسوب مي گردند. در روشهاي اندازه گيري هر از گاهي نقاط عطفي پديد مي آيد و روشي جديدي مطرح مي گردد و تا فرا رسيدن نقطه عطف ديگر ، پژوهشها در راستاي تکميل و بهبود روش قبلي ادامه مسير مي دهد.

بديهي است که هر روش محاسن و معايب خاص خود را داشته، با توجه به اين ويژگي ها، گسترش يافته و يا محدود مي شود. گاهي روش هاي جديد جايگزين روش هاي قبلي نيستند، بلکه به موازات آنها از محدوديت هاي موجود مي کاهند. تا نيم? اول قرن بيستم از روش هاي اندازه گيري دستگاهي (Instrumental Analysis)، به عنوان سنجش هايي دقيق و حساس جهت اندازه گيري آناليت ها (Analytes) استفاده مي شد. از آنجايي که خواص فيزيکو شيميايي مورد استفاده در تشخيص و اندازه گيري آناليت ها اغلب از ويژگي لازم برخوردار نبودند، لذا از ادغام دو روش جداسازي و اندازه گيري، روشهاي جديدي ايجاد شد. مثلاً روش رنگ سنجي (Colorimetery) ساده مي توانست به دليل جذب نوري ترکيبات مشابه آناليت، پاسخ هاي مثبت کاذب بوجود آورد اما روش قدرتمندي مانند کروکاتوگرافي با کارايي بالا ابتدا ترکيبات مشابه را از هم جدا کرده، سپس به سنجش هر کدام مي پردازد. امروزه انواع روش هاي دستگاهي جهت سنجش هاي ويژه و حساس آناليت ها طراحي و در دسترس محققان قرار گرفته اند. با پيشرفت جوانب مولکولي علوم مختلف، نياز به اندازه گيري روزانه بسياري از آناليت ها احساس مي شد، اما روش هاي دستگاهي مذکور براي اين امر محدوديتهايي داشتند. از جمله اين محدوديت ها مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:


1) هزينه بالاي دستگاه هاي مذکور؛
2) هزينه بالاي مواد مصرفي و نگهداري دستگاه؛
3) نياز به تخصص کافي کاربر؛
4) زمان طولاني سنجش و محدوديت تعداد اندازه گيري روزانه


در ابتداي نیمه دوم قرن بيستم، محصول سيستم ايمني هومورال يعني آنتي بادي ها يکي از نقاط عطف مورد بحث را بوجود آوردند. آنتي بادي ها با اتصال ويژه به آناليتي که بر ضد آن تهيه شده اند، به عنوان ابزاري مناسب براي سنجش هاي ويژه و سريع در اختيار محققان قرارگرفتند. روش هايي که از آنتي بادي ها به عنوان فاکتور شناساگر بهره مي گيرند، روش هاي سنجش ايمني نام دارند. ابداع اين روش به سال 1959 بر مي گردد. Yalow و Berson محققاني بودند که با استفاده از آنتي ژن نشاندار (راديواکتيو) و آنتي بادي ويژه، هورمون انسولين را براي اولين بار مورد اندازه گيري قرار دادند. آنها که در سنجش خود از محصول سيستم ايمني و راديواکتيو استفاده کرده بودند روش مذکور را سنجش ايمني راديواکتيو نام نهادند.

2353 بازدید آخرین ویرایش در جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 18:33

About the author

شرکت تامین مواد مورد نیاز در آزمایشات تشخیصی

محتوای بیشتر در این بخش: اساس روش هاي سنجش ايمني »

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today140
Yesterday385
This week1313
This month6130
Total289043

  • IP: 54.80.188.87

Who Is Online

2
Online

پنج شنبه, 26 مهر 1397 11:22

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16