PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشی

پروتئین واکنشی C انسانی(Human High Sensitivity C-Reactive Protein ELISA Kit)
پروتئین واکنشی C انسانی (CRP)، یک پروتئین پنج پار (پنتامری) حلقوی است که طی التهاب، توسط کبد ساخته شده و چند ساعت پس از آسیب بافتی، شروع عفونت و دیگر علل التهاب به گردش خون آزاد می شود. این پروتئین، یک پروتئین فاز حاد است که مقدار آن به دنبال ترشح اینترلوکین 6 از ماکروفاژها و سلول های T، افزایش می یابد. نقش اصلی این پروتئین اتصال به لیزوفسفاتیدل کولین موجود در سطح سلول های مرده برای فعال کردن سیستم کمپلمان از طریق C1q است.

ادامه مطلب...

کوکتل مهارکننده ی پروتئاز (Protease Inhibitor Cocktail)
مهار پروتئازهای داخل و خارج سلولی جهت تخلیص و جمع آوری پروتئین ها بسیار ضروری است. مهار کننده ی پروتئاز (Protease Inhibitor) یا آنتی پروتئاز (Anti-Protease)، از معرف های بسیار مهم در مهار تجزیه ی پروتئین ها توسط پروتئازهای درون زاد در عصاره ی بافتی یا سلولی است. به طور کلی پروتئازها برای مهار چهار گروه اصلی از آنزیم های پروتئولیتیک استفاده می شوند.

ادامه مطلب...

آماده سازی محلول نرمال سالین (Normal Saline Preparation)
محلول نرمال سالین (NSS، NS یا N/S) اصطلاحی رایج است که برای محلول 9/0 درصد کلرید سدیم (9 گرم NaCl در یک لیتر آب) به کار می رود. در مواردی نادر، این محلول به سالین فیزیولوژیک یا سالین ایزوتونیک نسبت داده می شود، اما هیچ یک از این دو اصطلاح به لحاظ تکنیکی صحیح نمی باشند زیرا نرمال سالین دقیقا مانند سرم خون نیست. برای اولین بار، محلول نمکی سالین در سال 1831طی همه گیری وبا در هند و انتشار آن به سمت اروپا به وجود آمد. دکتر William Brooke فارغ التحصیل از مدرسه پزشکی دانشگاه ادنبرگ، در یک مقاله ی چاپ شده در مجله ی Lancet، تزریق نمک هایی با درصد بالای اکسیژن به بیماران مبتلا به وبا را پیشنهاد نمود.

ادامه مطلب...

آماده سازی بافر فسفات (Phosphate Buffer Solution Preparation)
محلول نمکی فسفات یا PBS (Phosphate buffered saline) یک محلول بافری است که در تحقیقات زیستی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. PBS یک محلول نمکی با پایه ی آبی و متشکل از کلرید سدیم، سدیم فسفات، کلرید پتاسیم و پتاسیم فسفات است. این محلول بافری به ثابت ماندن مقادیر pH کمک می‌کند. فشـار اسمـزی و غلظت‌های یونی موجود در محلول PBS با فشـار اسمـزی و غلظت‌های یونی در بدن انسان یکسان است. این محلول به علت ایزوتونیک بودن و نداشتن اثرات سمی بر روی سلول ها، کاربردهای بسیاری دارد.

ادامه مطلب...

(Carbonate/Bicarbonate Buffer Preparation) بافر کربنات/بیکربنات
مانند هر سیستم بافری، یک بافر بیکربنات نیز در برابر تغییرات pH مقاومت کرده و به ثابت نگهداشتن pH محلول هایی مانند خون و آب اقیانوس ها کمک می کند. اسیدی شدن آب اقیانوس ها و اثرات تمرینات ورزشی بر بدن انسان هر دو مثال هایی از نحوه ی عملکرد سیستم بافری بیکربنات در طبیعت هستند. در بدن انسان و سایر حیوانات، این سیستم بافری به حفظ pH گردش خون کمک می کند. مقدار pH به نسبت CO2 به بیکربنات بستگی دارد.

ادامه مطلب...

اسید چرب آزاد (Free Fatty Acid Assay Kit)
اسیدهای چرب، اسیدهای مونوکربوکسیل آلیفاتیک هستند که در حیوانات و گیاهان یافت می شوند. این ترکیبات نقش بسیار مهمی در سنتز سلولی و متابولیسم انرژی داشته و در انواع بیماری ها مانند دیابت، سندرم مرگ ناگهانی نوزادان و سندرم رِی (Reye syndrome) دخالت دارند. اسیدهای چرب آزاد (Free Fatty Acids; FFA, Non-Esterified Fatty Acids; NEFA)، زنجیره هایی از گروه های هیدروکربنی هستند که به یک گروه کربوکسیل متصل شده اند و در طول زنجیره و میزان اشباع شدگی با یکدیگر متفاوتند .

ادامه مطلب...

گلیسرول (Glycerol Assay Kit)
گلیسرول یا گلیسرین (Glycerin، Glycerine یا 1,2,3-propanetirol) یک الکل سه کربنه است که بر روی هر اتم کربن آن یک گروه هیدروکسیل قرار گرفته است. از نظر شیمیایی، امکان استری کردن هر گروه هیدروکسیل توسط یک اسید چرب وجود دارد. گلیسرول پیش ساز سنتز تری گلیسیریدها و فسفولیپیدها در کبد و بافت چربی است. زمانی که بدن، ذخیره چربی خود را به عنوان یک منبع انرژی مصرف می کند، گلیسرول و اسیدهای چرب به گردش خون آزاد می شوند .

ادامه مطلب...

استرپتوزوتوسین (Strepotozocin)
دیابت، شایعترین اختلال متابولیکی غدد درون ریز، از بیماری های مزمن و نسبتا شایع در جهان است که با درصدهای متفاوت تمام نژادها را درگیر ساخته و شیوع آن در بسیاری از جوامع به ویژه در کشورهای در حال توسعه و ایران رو به افزایش است. این بیماری با هیپرگلایسمی ناشی از نقص در ترشح و عملکرد انسولین همراه است. در سال های اخیر، حجم عظیمی از مطالعات حاکی از این است که دیابت یک عامل خطر بسیار مهم در ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های متابولیک، قلبی-عروقی و انواع سرطان ها است .

ادامه مطلب...

اینترلوکین-6 انسانی (Human Interleukine-6 ELISA Kit)
اینترلوکین شش / اینترلوکین-6 (IL6/IL-6)، یک سایتوکاین چند عملکردی است که پاسخ های ایمنی و واکنش های فاز حاد را تنظیم کرده و نقش بسیار مهمی در مکانیسم دفاعی میزبان دارد. ژن مربوط به IL-6 انسانی در جایگاه 21 بر روی بازی کوتاه کروموزوم 7 قرار دارد و توالی ژنومی آن تعیین شده است. IL-6 به طور دائم توسط سلول های طبیعی تولید نمی شود، اما بیان آن توسط انواع سایتوکاین ها، لیپو پلی ساکاریدها یا عفونت های ویروسی افزایش می یابد. محصول بیان ژن IL-6 یک پروتئین تک زنجیره و بسته به منشأ سلولی؛ با وزن مولکولی 21 تا 28 کیلودالتون است.

ادامه مطلب...

فاکتور نکروز دهنده ی تومور آلفا در انسان (Human Tumor Necrosis Factor-α ELISA Kit)

فاکتور نکروز دهنده ی تومور آلفا (با نام­های دیگر مانند TNF-alpha، TNF-α، cachexin یا cachectin)، براي اولین بار در اوایل دهه 1960 به عنوان عامل نکروز هموراژیک در تومور، شناخته شد. اما شناسایی دقیق آن به سال 1984 برمی گردد ، در آن زمان Agarwal و همکاران دو نوع فاکتور سیتوتوکسیک جداسازي نمودند که یکی از آنها با وزن مولکولی 17 کیلودالتون از ماکروفاژها جدا شده بود و (TNF-α) نامیده شد.

ادامه مطلب...

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today252
Yesterday511
This week1193
This month5536
Total313005

  • IP: 54.226.36.60

Who Is Online

5
Online

چهارشنبه, 21 آذر 1397 10:56

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16