PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشی

سنجشِ تکثیر و بقای سلولی به روش  MTT 

 

بررسی تکثیر و بقای سلولی از تکنیک­های مهم و اساسی در آزمایشگاه­های سلولی محسوب می­شود. این بررسی نیازمند کمّی سازی دقیق تعداد سلول­های زنده در محیط کشت سلولی است. بنابراین روش­های محاسبۀ بقای سلولی جهت بهینه­ سازی شرایط کشت سلول، ارزیابی عوامل رشد سلولی، کشف آنتی­ بیوتیک­ها و داروهای ضد سرطان، ارزیابی اثرات سمّی آلاینده ­های محیطی و مطالعات آپوپتوز ضروری هستند.

ادامه مطلب...

ویتامین C، آنتی اکسیدانی مهم

 

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب و به عبارتی یک آنتی اکسیدان محلول در آب است. این ویتامین که با نام آسکوربیک اسید نیز شناخته می شود یک لاکتون شش کربنه است کهدر کبد بسیاری از پستانداران به جز انسان و خوکچه ی هندی از گلوکز ساخته می شود.

ادامه مطلب...

سنجش پروتئین به روش برادفورد

سنجش پروتئین به روش برادفورد یک روش رنگ سنجی سریع، ساده، دقیق و حساس است که برای اندازه گیری غلظت پروتئین در محلول به کار می رود. این روش در سال 1976 توسط ماریون ام برادفورد ارایه گردید.

ادامه مطلب...

ظرفیت آنتی اکسیدانی تام (TAC)

ظرفیت آنتی اکسیدانی تام به مجموعه ایی از ترکیبات مربوط می شود. آنتی اکسیدان به ترکیباتی اطلاق می شود که قادر به حفظ سیستم های بیولوژیکی در برابر اثرات مضر گونه های فعال اکسیژن و نیتروژن هستند. در واقع آنتی اکسیدانها نقش مهمی درمهار گونه های فعال اکسیژن و نیتروژن و جلوگیری از تشکیل آن ها ایفا می کنند.

ادامه مطلب...

آنزیم پاراکسوناز(PON)

 

خانواده ی پاراکسونازها در انسان شامل ژن های PON1، PON2 و PON3 می باشد.

ادامه مطلب...

گلوتاتیون پراکسیداز (GPX)

 

گلوتاتیون پراکسیداز ( (EC 1.11.1.9نام عمومی خانواده ای از آنزیم ها با فعالیت پراکسیدازی است که نقش بیولوژیکی اصلی آن ها محافظت ارگانیسم ها در برابر آسیب های اکسیداتیو می باشد.

ادامه مطلب...

اکسید نیتریک که با نام های نیتروژن اکسید و نیتروژن منواکسید هم نامیده می شود، یک رادیکال آزاد است و دارای فرمول شیمیایی NO می باشد و تقریبا در تمام انواع موجودات، اعم از باکتری ها، گیاهان، قارچ ها، و سلول های حیوانی وجود دارد.

ادامه مطلب...

 

گونه های فعال اکسیژن ()ROS: Reactive Oxygen Species با پروتئينها، اسيدهاي نوكلئيك، ليپيدها و ساير مولكول ها واكنش مي كنند و با تغيير ساختمان طبيعي آنها، سبب ايجاد ضايعات بافتي و در نتيجه بروز بیماری های مختلفی از قبیل آترواسكلروز، بيماريهاي التهابي و سرطان مي گردند.

 

 

ادامه مطلب...


سمیت گونه های فعال اکسیژن (
ROS=Reactive Oxygen Species) از عوامل اصلی دخیل در سرطان، پیری، بیماری های قلبی، آسیب های سلولیکبد و سایر اندام ها می باشد. یکی از مهم ترین مکانیسم های آنتی اکسیدانی بدن در برابر حمله ی گونه های فعال اکسیژن، حضور و فعالیت آنزیم سوپراکسید دیسموتاز(SOD) است.

ادامه مطلب...

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today23
Yesterday336
This week359
This month5500
Total237415

  • IP: 54.156.37.174

Who Is Online

1
Online

سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 02:46

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16