PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشیویتامین C، آنتی اکسیدانی مهم

ویتامین C، آنتی اکسیدانی مهم

ویتامین C، آنتی اکسیدانی مهم

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب و به عبارتی یک آنتی اکسیدان محلول در آب است. این ویتامین که با نام آسکوربیک اسید نیز شناخته می شود یک لاکتون شش کربنه است کهدر کبدبسیاریاز پستانداران به جز انسان و خوکچه ی هندی از گلوکز ساخته می شودآنزیم گلونولاکتون اکسیداز که برای سنتز ویتامین C ضروری است در انسان و خوکچه ی هندی وجود ندارد

ویتامین C یا آسکوربیک اسید یک دهنده ی الکترون است و همین ویژگی باعث تمامی عملکردهای شناخته شده ی آن می شود. آسکوربیک اسید دو الکترون پیوند دوگانه ی خود را که بین کربن های شماره ی دو و سه برقرار است به مولکول های اکسیدان منتقل می کند.بنابراین ویتامین C می تواند گونه های فعالی را که در بسیاری از بیماری ها نقش دارند احیا کند. گونه های فعالی که توسط ویتامین C احیا می شوند عبارتند از: 1) ترکیباتی با الکترون جفت نشده یا همان رادیکال های آزاد مانند رادیکال های اکسیژن (سوپراکسید، هیدروکسیل و پراکسیل)، رادیکال های سولفور و رادیکال های نیتروژن 2) ترکیبات فعالی که رادیکال نیستند مانند هایپو کلریک اسید، اسید نیترو و ازن 3) ترکیباتی که از واکنش های ترکیبات دسته ی اول و دوم به وجود می آیند و با ویتامین C واکنش می دهند. ویتامین C همچنین در تعدادی از واکنش های اکسایش کاهش شرکت می کند، که به واسطه ی فلزاتی مانند آهن و مس انجام می شود.

در انسان هشت آنزیم مختلف وجود دارند که طی عمل کاتالیتیکی خود از ویتامین C الکترون می گیرند. سه آنزیم از این هشت آنزیم در هیدروکسیلاسیون کلاژن شرکت دارند. دو آنزیم در سنتز کارنیتین ضروری هستند. یک آنزیم در سنتز نوراپی نفرین از دوپامین شرکت دارد. آنزیم دیگر، گروه های آمید را به هورمون های پپتیدی اضافه می کند و مورد آخر در متابولیسم تیروزین نقش دارد.تمامی بافت های بدن برای رشد و ترمیم به ویتامین C نیاز دارند. در واقع ویتامین C از طریق نقشی که در ساخت کلاژن ایفا می کند به ساخت پوست، غضروف، تاندون ها، رباط ها و رگ های خونی نیز کمک می کند. ویتامین C برای درمان زخم و ترمیم و نگهداری استخوانها و دندانها نیز لازم است.

عملکرد آنتی اکسیدانی ویتامین C می تواند در کاهش خطر بیماری های مزمنی چون سرطان، بیماری های قلبی عروقی و آب مروارید موثر باشد. در واقع سطح پایین ویتامین C با بیماری هایی از قبیل فشار خون بالا، بیماری های کیسه صفرا، سکته مغزی، برخی سرطان ها و آترواسکلروز یا تصلب شرایین در ارتباط است. مصرف کافی ویتامین C و خوردن مقدار کافی میوه و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی از این بیماری ها کمک کند. آسکوربیک اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان در صنایع غذایی نیز جهت جلوگیری از تغییرات رنگ و بو و مزه به وفور استفاده می شود.کمبود جدی ویتامین C در انسان نادر است اما شواهد حاکی از آن است که بسیاری از مردم سطح ویتامین C پایینی دارند. کشیدن سیگارمیزان ویتامین C بدنرا کاهش می دهد. بنابراین افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین C هستند. علائم کمبود ویتامینC عبارتند از موهای خشک و دوشاخه، التهاب و خونریزی لثه، پوست خشن، خشک و پوسته پوسته، کاهش سرعت بهبود زخم، خونریزی بینی و کاهش توان دفاعی در برابر عفونت. شکل حاد کمبود ویتامین C به عنوان اسکوروی شناخته می شود.

سنجش میزان ویتامین C در نمونه های بیولوژیک کاربردهای بالینی و تحقیقاتی زیادی دارد. کیت سنجش ویتامین Cمحصول شرکت ZellBio آلمانروشی ساده، تکرارپذیر و استاندارد را برای اندازه گیری سطح ویتامین Cدر نمونه های بیولوژیکی مانند سرم، پلاسما، بافت هموژنه و کشت سلولی فراهم می کند. این کیت به روش رنگ سنجی و در طول موج 520 نانومتر عمل می نماید.

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید         این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

   2287816        22872815

3513 بازدید آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 12:54

About the author

شرکت تامین مواد مورد نیاز در آزمایشات تشخیصی

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today50
Yesterday496
This week2896
This month8883
Total330024

  • IP: 54.172.221.7

Who Is Online

4
Online

یکشنبه, 30 دی 1397 02:40

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16