PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات آموزشیبافر کربنات/بیکربنات (Carbonate/Bicarbonate Buffer Preparation)

بافر کربنات/بیکربنات (Carbonate/Bicarbonate Buffer Preparation)

(Carbonate/Bicarbonate Buffer Preparation) بافر کربنات/بیکربنات
مانند هر سیستم بافری، یک بافر بیکربنات نیز در برابر تغییرات pH مقاومت کرده و به ثابت نگهداشتن pH محلول هایی مانند خون و آب اقیانوس ها کمک می کند. اسیدی شدن آب اقیانوس ها و اثرات تمرینات ورزشی بر بدن انسان هر دو مثال هایی از نحوه ی عملکرد سیستم بافری بیکربنات در طبیعت هستند. در بدن انسان و سایر حیوانات، این سیستم بافری به حفظ pH گردش خون کمک می کند. مقدار pH به نسبت CO2 به بیکربنات بستگی دارد.

این سیستم بافری، یک مکانیسم هومئوستاز اسید-باز شامل تعادل میان اسید کربونیک (H2CO3)، یون بیکربنات (HCO3-) و دی اکسید کربن (CO2) است. دی اکسید کربن و آب توسط کربونیک انیدراز، H2CO3 را می سازند و H2CO3 به نوبه خود به یون بیکربنات و یون هیدروژن تجزیه می شود و بنابراین همانند هر سیستم بافری دیگر، pH در حضور یک اسید ضعیف و باز متناظر با آن حفظ خواهد شد. در آب اقیانوس ها، دی اکسید کربن موجود در اتمسفر با اسید کربونیک و بیکربنات موجود در آب اقیانوس در تعادل است. بنابراین افزایش CO2 ناشی از عملکرد انسان در اتمسفر منجربه کاهش pH آب اقیانوس ها می شود. ظرفیت بافری آب اقیانوس ها بسیار بالا است اما این گونه تغییرات تدریجی می تواند حیات موجود در اقیانوس ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، در جانورانی که صدف خود را از کربنات کلسیم می سازنند تغییرات در تعادل اسید-بازی ممکن است توانایی ساخت صدف در آنها را کاهش دهد.
علاوه بر نقش بسیار مهم بافرها در طبیعت، امروزه این ترکیبات نقش بسیار مهمی در پژوهش های علوم زیستی و پزشکی و آزمایش های بالینی دارند. یکی از کاربردهای مهم بافر بیکربنات، استفاده از آن به عنوان بافر پوشاننده (Coating Buffer) در آزمایش های الایزا (ELISA) است. در این نوع از سنجش ها، جهت اتصال آنتی بادی های دام انداز (Capture Antibody) به چاهک های پلیت، از بافر کربنات/بیکربنات با pH معادل 4/9 استفاده می شود. مقدار pH بالا به حل شدن بسیاری از پروتئین ها و پپتید ها و اطمینان از این که بسیاری از پروتئین ها دارای بار کلی منفی هستند (منجربه اتصال پروتئین به چاهک های پلیت با بار مثبت می شود) کمک می کند. طرز آماده سازی این بافر به شرح ذیل می باشد:
برای تهیه ی 50 میلی مولار بافر کربنات/بیکربنات مقادیر 59/1 گرم Na2CO3 و 93/2 گرم NaHCO3 را در 800 میلی لیتر آب مقطر حل کرده، pH آن را توسط NaOH به 6/9 برسانید. سپس حجم

نهایی محلول را با اضافه نمودن آب مقطر به یک لیتر افزایش دهید.

 

بخش علمی شرکت پادگین طب
(مرکز تحقیقات، مشاوره، تولید، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
22872816- 22872815

 

907 بازدید

About the author

شرکت تامین مواد مورد نیاز در آزمایشات تشخیصی

تازه های آموزش

آمار بازدیدکنندگان

Today50
Yesterday496
This week2896
This month8883
Total330024

  • IP: 54.172.221.7

Who Is Online

4
Online

یکشنبه, 30 دی 1397 02:40

موقعیت مکانی

با ما در تماس باشید

تهران,خیابان شریعتی,خیابان خواجه عبدالله انصاری,خیابان ابوذر شمالی,پلاک 60,طبقه چهارم واحد 16