PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالاتپراکسید هیدروژن (Hydrogen Peroxide)

پراکسید هیدروژن (Hydrogen Peroxide)

 (Hydrogen Peroxide)پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن (H2O2با فرمول HO-OH)، یکی از پیشسازهای گونه­های فعال اکسیژنی است که طی زنجیره تنفسی میتوکندری تولید می­شود و نقش بسیار مهمی را در القاء آسیب اکسیداتیو و فرآیند پیری سلول بازی می کند. 

 

مطالعات اخیر نشان می­دهند که بخشی از H2O2 میتوکندریایی، توسط کمپلکسهای آنزیمی ویژه زنجیره انتقال الکترون تولید می­شود. این آنزیم به عنوان یک مولکول پیام­رسان در فرآیند آپوپتوز بوده که استرس اکسیداتیو داخل سلول را القا نموده و فرآیند پیری را تسریع می­کند. مدل­های ژنتیکی پیری، مؤید نقش بسیار مهم H2O2 در تعیین طول عمر و پیری بوده و ژن­های دخیل در تولید آن باید مورد بررسی قرار گیرند.

تقریبا 2 درصد از اکسیژن مصرف شده توسط میتوکندری سلول به H2O2 تبدیل می­شود. تجمع H2O2 در سلول­ها منجر به ایجاد شکل­های مختلفی از تغییرات اکسیداتیو قابل برگشت و غیرقابل برگشت در پروتئین­ها، چربی­ها و DNA و در نهایت از بین رفتن عملکرد مولکولی آنها می­شود. در حالت طبیعی، سلول­ها می­توانند خود را در مقابل این آسیب­ها محافظت نمایند. آنزیم سوپراکسید دیسموتاز (SOD)، تبدیل گونه­ی O2.- به H2O2 را کاتالیز می­کند. پراکسید هیدروژن به نوبه خود توسط آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز و آنزیم­های کاتالاز به آب و اکسیژن تبدیل می­شوند. مطالعات اخیر نشان می­دهند که H2O2 به طور مستقیم در تنظیم فیزیولوژیک انتقال پیام سلولی نقش دارد. مقادیر داخل سلولی H2O2 توسط عوامل رشد مختلفی مانند عامل رشد اپیدرمی (EGF)، عامل رشد مشتق شده از پلاکت­ها (PDGF) و انسولین افزایش می یابد و این مولکول به نوبه­ی خود، فسفاتازهای اصلی دخیل در مهار انتقال پیام از گیرنده­های مربوط به عوامل رشد را غیرفعال می­کند. به نظر می­رسد که H2O2 شدت انتقال پیام در سلول­ها را نیز تنظیم می­نماید. این مولکول به دلیل القای تغییرات قابل برگشت در پروتئین­ها می­تواند به عنوان یک مولکول پیام رسان عمل کند.محدوده­ی فیزیولوژیک مقادیر داخل سلولی H2O2 در ارگانیسم­های هوازی مختلف، به طور قابل توجهی یکسان است. در E.Coli مقدار داخل سلولی H2O2 تقریبا µM 2/0 است و زمانی که به µM 5/0برسد، برای سلول کشنده خواهد بود. میزان پراکسید هیدروژن در نمونه های سرمی انسان به مراتب بالاتر می باشد. از میان گونه­های مختلف اکسیژن فعال، H2O2 تنها گونه­ای است که از مسیرهای مختلف و آنزیم­های ویژه­ی متعددی تولید می­شود. این امر نشان می­دهد که مقادیر داخل سلولی H2O2 به شدت تنظیم شده و ممکن است عملکردهای سلولی ویژه­ای را انجام دهد. مطالعات مختلف حاکی از نقش و اهمیت H2O2 در پیام­رسانی رشد سلولی و آپوپتوز می­باشند.

با توجه به اهمیت و نقش ذکر شده برای H2O2، مطالعات مرتبط با این ترکیب شیمیایی داخل سلولی و بررسی اثرات آن در فرآیندهای سلولی رو به گسترش است و اندازه­گیری صحیح مقادیر آن از ضروریات این مطالعات محسوب می­گردد. کیت سنجش پراکسید هیدروژن، محصول شرکت ZellBio آلمان، یک روش رنگ سنجی ساده، حساس، تکرارپذیر و استاندارد را در قالب میکروپلیت برای اندازه­گیری مقادیر H2O2 در نمونه­های مختلف زیستی مانند پلاسما، سرم، ادرار، بزاق، بافت، مایع روئی کشت سلولی، سلول لیز شده و سایر مایعات زیستی را فراهم می­آورد. در این روش، یک سوبسترای اکسید شونده، با H2O2 واکنش داده و ترکیب رنگی با حداکثر جذب نوری در طول موج 546 نانومتر ایجاد می­کند. محدوده تشخیص این کیت حدود µM 400-50 و حساسیت یا حد تشخیص آن در حد µM 5 است.

 

 

 

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، تولید، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفنهای تماس  22872816 و 22872815

6205 بازدید آخرین ویرایش در شنبه, 24 آذر 1397 14:18

آمار بازدیدکنندگان

Today439
Yesterday521
This week439
This month6940
Total1055980

دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401 22:15
                 

با ما در تماس باشید

تهران خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان خیابان خواجه عبدالله انصاری خیابان ابوذرغفاری شمالی پلاک 60 طبقه 4 واحد 16، شرکت پادگین طب 

 

 شماره تلفن:     16-02122872815

شماره فکس:         22849050-021

تلگرام - واتساپ:    09022872815

 

 

موقعیت مکانی