PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالاتمس (Copper)

مس (Copper)

مس (Copper)

مس (Cu) از عناصر جدول تناوبی با عدد اتمی 29 می­باشد. تا به امروز 29 ایزوتوپ برای این عنصر شناسایی شده است که از این میان 63Cu و 65Cu پایدار هستند. با نگاهی به جدول زمانی مس در طول تاریخ، مشخص می­شود که فلزات چگونه در پیشرفت تمدن انسانی طی 11000 سال گذشته نقش داشتند.

نقش زیستی مس با ظهور این عنصر در اتمسفر زمین آغاز شد. مس از مواد معدنی ضروری برای اورگانیسم­های زنده بوده و نقش اساسی در ساخت آنزیم تنفسی سیتوکروم C اکسیداز دارد. در سخت پوستان و نرم تنان، عنصر مس بخشی از هموسیانین خون می­باشد که جایگزین آهن در هموگلوبین خون در ماهی­ها و سایر مهره داران است. از آنجایی که هموسیانین به رنگ آبی است، خون این جانوران به رنگ آبی دیده می­شود. مس از طریق روده جذب شده و به کبد انتقال می­یابد و در آنجا به آلبومین وصل می­شود. پس از پردازش در کبد، توسط پروتئین سرولوپلاسمین (ناقل مس در خون) به سایر بافت­ها توزیع می­گردد. در بدن انسان، مس عمدتا در کبد، عضله و استخوان یافت می­شود. در افراد بالغ، 4/1 تا 1/2 میلی گرم از هر کیلوگرم وزن بدن را مس تشکیل می­دهد. پروتئین­های حاوی مس، نقش­های متعددی در انتقال الکترون و اکسیژن دارند. مس برای تنفس هوازی در تمام سلول­های یوکاریوتی ضروری است. این عنصر در میتوکندری در آنزیم سیتوکروم C اکسیداز به عنوان آخرین پروتئین در فرآیند فسفریلاسیون اکسیداتیو، یافت می­شود. این آنزیم، مولکول اکسیژن را بین یک اتم مس و یک اتم آهن قرار داده و 8 الکترون را به مولکول اکسیژن جهت کاهش به دو مولکول آب انتقال می­دهد. عنصر مس همچنین در آنزیم سوپراکسید دیسموتاز که حاوی روی نیز هست وجود دارد. این آنزیم، سوپراکسیدها را به اکسیژن و پراکسید هیدروژن تبدیل می­کند. از آنجایی که مس، برداشت آهن را تسهیل می­کند، کمبود این عنصر در بدن منجر به ایجاد علائم شبه کم خونی، نوتروپنی، اختلالات استخوانی، هیپوپیگمانتاسیون، تاخیر رشد، افزایش خطر عفونت، پوکی استخوان و اختلال در متابولیسم گلوکز و کلسترول می­شود. کمبود شدید این عنصر از طریق اندازه­گیری مقادیر مس، سرولوپلاسمین و سوپراکسید دیسموتاز در سرم یا پلاسما شناسایی می­شود.

در سال­های اخیر مطالعات بر روی مکمل­های غذایی حاوی مس و اثرات درمانی آنها افزایش یافته است. کیت سنجش مقادیر مس ، محصول شرکت ZellBio آلمان، یک روش رنگ سنجی ساده، حساس، تکرارپذیر و استاندارد را در قالب میکروپلیت برای اندازه­گیری مقادیر مس در نمونه­های مختلف زیستی مانند پلاسما، سرم، بزاق، مایع منی، بافت و سلول لیز شده را فراهم می­آورد. در این روش، یک ترکیب رنگی با حداکثر جذب در طول موج 580 نانومتر (590-570 نانومتر) ایجاد می­شود. این کیت می­تواند برای تشخیص مقادیر مس بیش از µg/dL 500 مورد استفاده قرار گیرد. حساسیت یا حد تشخیص آن در حد µg/dL 1 است.  

 

بخش علمی شرکت پادگین طب

(مرکز تحقیقات، مشاوره، تولید، واردات و تهیه کیت های تخصصی و فوق تخصصی پژوهش های پایه و بالینی)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

22872816- 22872815

1705 بازدید

آمار بازدیدکنندگان

Today153
Yesterday676
This week2718
This month11061
Total867112

جمعه, 03 ارديبهشت 1400 07:44
                 

با ما در تماس باشید

تهران خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان خیابان خواجه عبدالله انصاری خیابان ابوذرغفاری شمالی پلاک 60 طبقه 4 واحد 16، شرکت پادگین طب 

 

 شماره تلفن:     16-02122872815

شماره فکس:         22849050-021

تلگرام - واتساپ:    09022872815

 

 

موقعیت مکانی