PadginTeb , Department of Education

بخش آموزش پادگین طب

Homeمقالات

گلوکز (Glucose)

گلوکز با فرمول شیمیایی C6H12O6، برای اولین بار در سال 1747 توسط یک شیمیدان آلمانی به نام آندرس مارگراف از کشمش جداسازی شد. به دلیل داشتن 6 کربن، هگزوز (زیرگروهی از مونوساکاریدها) نیز نامیده می­شود.

ادامه مطلب...

ویتامینVitamin D)D)

ویتامین D یا کلسیفرول (25-Hydroxy Vitamin D یا 25(OH) Vitamin D)، از ویتامین­های محلول در چربی و ضروری برای بدن جهت کنترل تعادل کلسیم و فسفر برای رشد و استحکام استخوان­ها می­باشد.

ادامه مطلب...

آلفا-آمیلاز (alpha-Amylase)

آمیلازها آنزیم­های پروتئینی هستند و به سه زیرگروه آلفا-آمیلاز، بتا-آمیلاز، و گاما-آمیلاز تقسیم بندی می‌شوند. آمیلاز (آلفا-آمیلاز، α-amylase، alpha-amylase)، آنزیمی است که پیوندهای آلفا را در پلی ساکاریدهایی مانند نشاسته و گلیکوژن هیدرولیز نموده و به گلوکز یا مالتوز تبدیل می­کند. آلفا-آمیلاز شکل اصلی آمیلاز در انسان و سایر پستانداران است. این آنزیم همچنین در جوانه­های حاوی نشاسته نیز وجود دارد و توسط بسیاری از قارچ­ها ترشح می­شود. این آنزیم یک متالوآنزیم حاوی کلسیم است که در غیاب کلسیم به طور کامل می­تواند فعالیت کند.

ادامه مطلب...

تستوسترون (Testosterone)

تستوسترون (C19H21O2)، هورمون اصلی جنسی در مردان است. این هورمون استروئیدی نقش آندروژنی و آنابولیک دارد و نقش مهمی را در ایجاد اندام­های جنسی مردانه مانند بیضه­ها و پروستات و نیز در ایجاد صفات ثانویه جنسی در مردان دارد. تستوسترون همچنین در سلامت فرد نقش داشته و از ایجاد پوکی استخوان جلوگیری می­کند.

ادامه مطلب...

مس (Copper)

مس (Cu) از عناصر جدول تناوبی با عدد اتمی 29 می­باشد. تا به امروز 29 ایزوتوپ برای این عنصر شناسایی شده است که از این میان 63Cu و 65Cu پایدار هستند. با نگاهی به جدول زمانی مس در طول تاریخ، مشخص می­شود که فلزات چگونه در پیشرفت تمدن انسانی طی 11000 سال گذشته نقش داشتند.

ادامه مطلب...

کورتیزول (Cortisol)

کورتیزول، از گروه هورمون­های گلوکوکورتیکوئیدی، یک هورمون استروئیدی با فرمول شیمیایی C21H30O5 است. شکل داروئی این هورمون هیدروکورتیزون نام دارد. کورتیزول در انسان در قشر غده­ی فوق کلیه از کلسترول ساخته می­شود و در پاسخ به استرس و کاهش قند خون ترشح می­شود.

ادامه مطلب...

روی (Zinc)

روی، عنصری شیمیایی با علامت اختصاری Zn و عدد اتمی 30 است. این عنصر اولین عضو از گروه دوازدهم جدول تناوبی می­باشد. روی از برخی جهات شبیه به منیزیم است، هر دو عنصر یک وضعیت اکسیداسیون دارند و Zn2+ و Mg2+ به لحاظ اندازه با هم برابرند.

ادامه مطلب...

اسید لاکتیک (Lactic Acid)

اسید لاکتیک یا لاکتات (Lactate)، ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C3H6O3 می­باشد. این ترکیب در حالت جامد سفید رنگ و در حالت مایع بدون رنگ است. اسید لاکتیک برای اولین بار در سال 1780 توسط یک شیمیدان سوئدی به نام کارل ویلهلم از شیر ترشیده استخراج شد. نام این ترکیب از کلمه­ی یونانی «لاکت» به معنی شیر گرفته شده است.

ادامه مطلب...

کورتیکوسترون (Corticosterone)

کورتیکوسترون با فرمول شیمیایی C21H30O4 (همچنین تحت عنوان 17-deoxycortisol و 11β,21-dihydroxyprogestrone نیز شناخته می­شود)، یک هورمون استروئیدی بیست و یک کربنه از نوع کورتیکواستروئید است.

ادامه مطلب...

گزانتین اکسیداز (Xanthine Oxidase)

گزانتین اکسیداز (XO یا XAO)، شکلی از آنزیم گزانتین اکسیدوردوکتاز است. این آنزیم­ها گونه­های فعال اکسیژن تولید می­کنند، اکسیداسیون هیپوگزانتین به گزانتین و نیز اکسیداسیون گزانتین به اسیداوریک را می­توانند کاتالیز نموده و نقش بسیار مهمی را در کاتابولیسم پورین­ها در گونه­های مختلف از جمله انسان دارند. آنزیم XO، مولکولی بزرگ با وزن مولکولی 270 کیلودالتون متشکل از دو مولکول فلاوین، دو اتم مولبدنیوم (متصل به اکسیژن و اتم­های سولفور) و هشت اتم آهن است. اتم­های مولبدنیوم جایگاه فعال آنزیم را تشکیل می­دهند.

ادامه مطلب...

آمار بازدیدکنندگان

Today22
Yesterday565
This week2849
This month10414
Total1464641

جمعه, 25 خرداد 1403 01:04
                 

با ما در تماس باشید

تهران خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان خیابان خواجه عبدالله انصاری خیابان ابوذرغفاری شمالی پلاک 60 طبقه 4 واحد 16، شرکت پادگین طب 

 کدپستی:                    1661715439

شماره تلفن:     16-02122872815

شماره فکس:         22849050-021

تلگرام - واتساپ:    09022872815

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

موقعیت مکانی

location2